Farkındalığı Netleştirici Bir Uygulama

Sayfayı Yazdırın
send email

Bu yazıda sizlerle pratik bir uygulamayı paylaşacağım. Uygulamadaki amaç, farkındalığınızı içe yöneltmek ve ortaya çıkan genişlemiş algıyla kendinize tekrar ve tekrar şu soruyu sormak olacaktır; Ben kimim?

Gerçekten de, kimsiniz? Olduğunuz kişiye dair size öğretilmiş olanların, inanç kalıplarının ve gözden geçirilmemiş varsayımların dışında baktığınız zaman gerçekte kimsiniz? Bu farkındalık uygulamasında bu sorunun cevabını doğrudan deneyim ile kendiniz açığa çıkartabilirsiniz.


Geçmişten bu yana insanlığa yol gösterenler tarafından söylenegelen bir şey vardır. Size bir çocuğun masumiyeti ve saflığı ile bakmanız söylenmiştir. Aradığınız şeyin ( ki bu kendinizsiniz ) size şah damarınızdan daha yakın olduğu söylenmiştir.Dikkatiniz çoğunlukla ( hemen hemen sürekli olarak ) dışarıya yöneliktir. Dışarısı objelerin, anlamların, tezahür etmiş olan duygu ve inançların dünyasıdır. İnsan bu dünyanın içinde kaybolmuştur. Fakat ironik bir şekilde, O’ndan ne kadar uzakta olduğunu düşünse de gerçek özü her an yanıbaşındadır.Dikkatinizi dış dünyaya yönelttiğiniz zaman gördüğünüz şey objeler, şekiller ve anlamlardır. Gözlemlediğiniz şey ile sizin aranızda bir mesafe vardır. Şimdi uygulamaya başlayalım. Aşağıdaki resimler size rehberlik edebilir.


Örneğin, parmağımı yönelttiğim alanda şekiller ve renkler görüyorum. Her biri kendime özgü, benim yüklediğim veya bana kollektif bilinç tarafından yüklenmiş anlamlar barındırıyorlar.
Ayağımı görüyorum.


Parmağım dizimi işaret ediyor ve gittikçe “algılayan”a yaklaşıyorum.


Göğsümü görüyorum. Fiziksel algı çemberim burada daralıyor. Buraya kadar dikkatim dışarıya, objelere yönelikti.Şimdi parmağınızı insanların yüzünüzü gördüğü yere yöneltin.

Şimdi ne görüyorsunuz? Parmağınızın işaret ettiği yerde ne var? Şimdi, dikkatinizi dışarıya yönelttiğiniz yere, içe bakmaktasınız. Parmağınız içinizi işaret ediyor. Orada bir şekil, bir hareket, renk veya bir yüz var mı? Bunun hakkında düşünmeyin. Yaşamakta olduğunuz deneyimin algısına odaklanın. Hiçbir şey görmediğiniz yerde ne var? Bu size nasıl hissettiriyor.Parmağımı işaret ettiğim yerde boş, sınırsız, anlam yüklenmemiş, şekilsiz, hareketsiz, şeffaf bir farkındalık alanı ve uyanık bir gözleyen görmekteyim. Bu boşluğun içi aynı zamanda , uzantım olan beden, şekiller, hareket, sesler, duygular, düşünceler ve renkler dünyası ile dolu.Şimdi kendimin merkezinde, herşeyin O’nun içinde olmakta olduğu sınırsız, tanımsız ve kapsayıcı olanı görüyor, hissediyorum. Kendimi bu algının hissi içinde rahat hissettikçe deneyimim derinleşiyor, genişliyor ve netleşiyor. Herşeyi hiçbir şeyin merkezinden görmekteyim. Hem hiçim, hem hepim. Uzantım bedenimle sınırlı kalmıyor. Ayağımı bastığım yer, soluduğum hava, gözümün görebildiği tüm alan Ben’im. İşaret parmağımın gösterdiği yer bir eşik. İç ve dışı ayıran bir kapıyı gösteriyor. O kapıdan geçince iç ve dış BİR oluyor.Deneyin. Sık sık deneyin. Her deneyiminizde daha farklı bir his ve algı ile kendinizi yeniden keşfetme şansına sahip olabilirsiniz. Sizin parmağınızın işaret ettiği yerde ne var? Orada kimi görüyor, hissediyor ve deneyimliyorsunuz?Bu uygulama headless.org sitesinden esinlenerek kendi özgünlüğümde paylaşıma sunulmuştur.Halil Gül

9 yorum:

 1. teşekkürler, çok yararlı ve bugünlerde gerekli bir paylaşım olmuş.

  YanıtlaSil
 2. İşaret parmağım bir şey gösterirken diğer parmaklarım beni gösteriyordu zaten.Yönü bana dönünce diğer parmaklar dışa döndü.Ben gördüğün her ne varsa SENde mesajını aldım bu uygulamadan , teşekkürler sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 3. teşekkürler..evet 'farkındalık' elimizdeki tek ve asli gereç derinlikleri,katmanları bilince göre farklı farklı olan..algının hizaya getirilmesi de denebilir farkındalığa basitce..ayrılık sanı'sından kaynaklanan hatalı algılamayı hatasız 'bütünsel'algılamaya hizalama..sevgiler,ademius..bu konuda bu siteden de faydalanabilirsiniz;

  http://farkindalikatolyesi.blogcu.com/

  YanıtlaSil
 4. Yonca- benden de teşekkürler...

  Sufi- hayatımızı içteki bu algı merkezinde demirlemiş bir farkındalıkta yaşarsak kendimizin sınırsız varlığıyla gerçek anlamda bütünleşeceğimizi hissediyor, deneyimliyorum. Bu noktadan ortaya çıkan seçimlerin daha sınırsız ve özgürce fiziksel boyuta akarak form aldığını ve madde alemini de ışıkla doldurduğunu hissediyorum...Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 5. Deniyorum ama şu an için bir şey anlamıyorum ve hissedemiyorum ,kendıme kızıyorum:(

  Teşekkürler denemeye devam...

  YanıtlaSil
 6. Demekki farkındalık alanına, bu uygulama ile bir başarı beklentisi olan ve bu sonuca ulaşamayınca da kendine kızan iki veçhe girmiş :-) Olmakta olanı gözleyen kim?

  YanıtlaSil
 7. uyanış çok zor bır şey farkındalıgına varınca hiç bir şey eskısı olmuyor ve daha çok yanlız kalıyorsunuz başkalarına alamlı gelen şeyler sizin için anlamsızdır tepkıkısız kalıyor insan hiç bir şey eskısı gibi degil ve olamıyorda çok yanlız kaldım

  YanıtlaSil
 8. hakkında yazdigin yalnizlik ne kadar da tanidik bir duygu. Bu hal kendine dogru yurunen yolda surecin bir parcasi. kendine yeter bir hale gelince ise insan yalnizlik ve tek basinalik arasindaki farki kavrar oluyor. Sadece nefes al ve izin ver sevgili dost.

  YanıtlaSil
 9. hissettiğim mutluluk değil yoğun bir huzur duygusu yalnız olduğumda, insanların arasında olmak zorlamasada sabır gerektiriyor benim için ne benim söylediklerim anlaşılıyor ne onların ilgi duydukları beni ilgilendiriyor kalabalıklarda yalnızlık hissederken kalabalık yalnızlıklar yaşıyorum.... İNCİ

  YanıtlaSil

 
^ Başa dön