Hayat Her Şekilde Öğretir

Sayfayı Yazdırın
send email


Kucuk_insan
Hayat Her Şekilde Öğretir
Sevgi birçok kapıyı açar. Sevgi anlatmadan öğretir. Beklentisizce bir yaklaşım doğası gereği Tanrısal bir dokunuştur. Ama hayat başka şekilerde de öğretir. Yukarıda yazdıklarıma kıyaslama yapmaksızın sadece bir başka bakış açısını da sunmak istiyorum. Çünkü bu en zor kabul görenidir. Anlaşılması için biraz daha geniş bir farkındalık gerekebilir.

Hayatın öğretmediği hiçbir an yok.

Ödemekte zorlandığın bir faturayı eline aldığın anda hissettiklerin içinde birşeyleri tetikler.

Fatura öğretmenindir. İçindeki yoksunluk inancını sana yansıtmaktadır. Bunun içindeki hazineyi görebilirsen, bolluğun senin gerçek doğan olduğunu anlarsın. Ve bolluğu asla sadece banka hesabınla ilişkilendirmezsin. Eğer seçersen!


Sevdiğin insanın seni aldattığını öğrendiğin zaman yıkılırsın, isyan edersin, sevgi nefrete de dönüşebilir. İçinde birşeyler tetiklenir.

Seni aldatan "sevdiğin" öğretmenindir. Ve bunu ruhsal düzeyde seni gerçekten sevdiği için yapmıştır. Dünyevi bilinciyle bunun farkında olmasa da, ruhsal düzeyde, içinin derinliklerinde bunu bilir. Bu bilisi farketmesi kendi gerçeğine uyanışında zaman alabilir. Anladığı zaman ise sana ve kendisine karşı içinden bir şefkat duygusu yükselir. sana öğrettiği şey işe, yarım elma gibi yaşamak yerine kendi bütünlüğüne uyanmandır. Eğer seçersen!

İsten çıkarıldığını öğrendiğin zaman önce patronuna isyan edersin, sonra çaresizlik içinde eve dönersin. Gelecek kaygısı, güvensizlik ve maddi güvenceye eşitlenmiş bir hayat seni dibe vurdurur. İçinde birşeyler tetiklenir.

Patronun sana büyük bir hediye, bir fırsat sunmuştur. Bunu o an farketmezsin. Hatta bu deneyimi ruhsal düzeyde kendinin yaratmış olduğunu da bilmezsin. Oysa bu deneyim sana varlığının derinliklerindeki güven merkezine giden kapıları açan bir deneyimdir. Gelecek illüzyonunun seni nasıl kendinden uzaklaştirdiğini ve bu eksiklikleri kapatmak adına "mecbur" olduğun için çalışmakta olduğunu anlama şansına sahip olursun. kendinden ne şekilde ödün verdiğini görme şansın ölür. Eğer seçersen!

En nefret ettiğin ve yargıladığın davranışlara sahip bir insanla karşılaşırsın. Hatta farkında olmadığın tepkileri en derinlere ulaşıp oralardan bilincin yüzeyine çıkartır o kısı. Çılgına dönersin. Bir kaşık suda boğmak isteyebilirsin.

O kişinin sana en büyük hediye ile geldiğini görmezsin. Bilincinin derinliklerine gömdüğün, kapısını da mühürlediğin yerlere ulaşır ve onları senin önüne getirir. Kimdir bu kısı? Nasıl bir hediyedir bu? anlayabilirsin. Seçersen.

Bir Zen hocası vardır. Öğrencisini Buda heykeli önünde dua ederken görür ve kıçına şiddetli bir tekme vurur.

O tekmenin yarattığı şok bir kapı açabilir. Dışarıda birşey olmadığını anlaması adına. Öğrenci bunu seçmişse.

İslamda Tanrı'ya atfedilen sıfatlar içinde (esma-ül hüsna) Cemal ve Celal sıfatları vardır.
Cemal, Tanrı'nin güzel taraflarını, zerafetini, kapsayıcılığını, yüceliğini ifade ederken,
Celal, azametini, azabini, insana "acı ve zorluk" deneyimleten tarafını ifade eder.
Ancak her ikisinin içinde bir diğeri de vardır. İkisi bir bütünlük içindedir. Karşıt gibi görünse de Taocu simge olan Yin ve Yang daki gibidirler.

İçimizdeki Tanrı bize sevgiyle de dokunur, sağlam bir tokat da atabilir....ve ikisi de seni aynı yere taşımak için vardır. İkisi de kökenini sevgiden alır.
Çünkü sevginin gerçek hali yargılamaz. Koşulsuzca izin verir.

İnsan an gelir ve büyük resmi görmeye hazırsa bu ona her yoldan yansır. Büyük resmi görebilmek için de pozitif kutba kilitlenmiş zihnin sınırlarının genişlemesi, negatif gibi görünen seyin de aslında negatif olmadığını anlaması gerekir. Seçerse!

Yaşananlara kişisel düzeyde bakmanın bir adım ötesine geçersek "iyi davranmak iyidir, kötü davranmak kötüdür" bakışı biraz genişler ve yargılayan taraflarımızı da yargılamaksızın anlama ve kucaklama şansına sahip oluruz.


Halil Gül
aryanon.blogspot.com

6 yorum:

 1. Ramazan Yavuz2 Nisan 2009 13:10

  üstadım büyüksün.

  YanıtlaSil
 2. muhteşem bir anlatım,ruhunuza sağlık..

  Deneyimlediğimiz olumlu ve olumsuz davranışlar insana ve hayata dairdir. Hepsinin öğretisi farklı olmakla birlikte, sizin de söylediğiniz gibi aynı yol içindir.

  Yüzeyde olanı değil,derindeki manayı görebilmek esastır . Seçersen..

  Biliyorum ki, yaşamımızdaki her şey hayrımıza, kendi yaratımımız bizim yazdığımız ve bizim oynadığımız bu oyunda.

  Hayat bir şekilde öğretiyor . Unutulmaması gereken, kötü deneyim yoktur sadece deneyim vardır.

  sevgiyle

  YanıtlaSil
 3. Evet Gulsen, her yol sana cikar. Ama her yol da insani nihai noktada bir ucurumun esigine getirir. O atlayis da kendinedir. Sonra ortada yol falan da kalmaz zaten:-))
  sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Ramazan- kendi büyüklügünü görmüssündür dostum. Oldugumuz gibi olmak yeter.
  Sevgiler sana...

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Halil GÜL, bu notum Ramazan arkadaş'a yaptığınız yorum içindir:

  Hiçbirimiz birbirimizden daha üstün değiliz ancak şöyle bir durum var ki;

  insan bir şekilde sürekli öğrenir, esasen "hatırlar" dersem daha uygun olur.Ama bazen öyle birileriyle kesişir ki yolun, O: senin düşündüklerini konuşandır,dile getirebilendir."Aaa tam da bunu hissediyordum,aynı şeyi düşünüyoruz" dedirtendir. O kişiler yolu daha keyifli kılar,sana yanlız olmadığını hissettirir , şükürler olsun ki yollarımız kesişiyor.

  sevgiyle

  YanıtlaSil
 6. sevgili halil iyiki bu yazılarınla karşılaştım geçtigim bu süreç dilimine kendim bir ad veremeyecektim ama şimdi yaşadığım ve yaşayacagım zamanın benim için çok farklı bir bir boyut oldugunu anlıyorum ve bunu anladıgımdan beri kendimi çok huzurlu hisediyorum ve hayatımda çok degişiklikler oldu. hepinizi seviyorum hep mutlu kalın.

  YanıtlaSil

 
^ Başa dön