Farkındalık ve Yeni Bilince Uyanış

Sayfayı Yazdırın
send email
ikinin arasinda
Farkındalık ve Yeni Bilince Uyanış


Merhaba Dostlar,
Bizler ( Özlem ve ben ) kendi yaşam yolumuzda yaşamış olduğumuz deneyimleri, açılımları, meydan okumaları ve uyanışları çevremizdeki insanlarla çeşitli şekillerde paylaşmaktaydık. Kendimize doğru yürüdüğümüz bu yolda geçmişe, zihinsel yanılsamalara, ve inanç kalıplarına dair birçok bağı saldığımız ve yeni seçimler yaparak içimizdeki yeniyi doğurmakta olduğumuz bir dönem yaşadık. Bu seçimle birlikte ortaya çıkan ilişkilerimizin, işimizin, çevremizin değiştiği süreçte edindiğimiz anlayışları ve süreç esnasında yaşanan içsel ve dışsal meydan okumalardan nasıl farkındalıkla ve kolay yolu seçerek geçilebileceğini insanlarla paylaşmayı seçtik. Sadeliğin, izin vermenin ve koşulsuz kabulün hangi kapıları açtığını, şimdinin tanımsız tazeliğinde an be an yeniden doğuşun ne olduğunu sizlerle farklı bir şekilde paylaşmayı seçtik. Yeni bir çalışma başlattık. Detaylar için bu linke tıklayınız.

Bu seçimi yaptıktan kısa bir süre sonra doğru kişi ve kaynaklar önümüze çıktı ve şimdi tanıtımını yaptığımız çalışma şekillendi. Bu çalışma insanların arayışına, arayış zincirinin bir başka halkası olarak eklenmemesi niyetiyle ortaya çıktı. Ve bu çalışmaya çekilecek insanların da içsel düzeyde bu seçimi yapmış olduklarını, arayış zincirinin bu halkasının burada ve şimdi sunduğumuz paylaşımla kırılacağını hissettik. Buna bir çalışma demek dahi bize pek uygun gelmiyor. Buradaki birlikteliğimiz spontane bir akışla kendi şeklini kendi belirleyecek şekilde oluşacak. Evet, hakkında konuştuğumuz pek çok şey olacak. Uygulamalar, sohbetler, bilgi aktarımları olacak. Ama nihai noktada size sunacağımız hatırlayışın en sade ifadesi “ Sen de O'sun” olacaktır. Bilinçli ve bilinçsiz düzeyde her an yapmakta olduğunuz seçimlerin farkına varacağınız, kendinizle yeni bir düzeyde, yeni enerji ve yeni siz düzeyinde buluşacağınız bir alan yaratmaya niyet ettik. Bu niyet içimizden gelen bir çağrıydı ve ona kulak verdik, olmasına izin verdik.

Önünüzdeki Yol Ayrımı ve İki Seçenek

Uyanış ve hatırlayış sürecinin meydan okuyucu olabileceğini bizzat kendi deneyimlerimizden biliyoruz. Yaşamın gerçekliği bizleri hem kollektif hem de bireysel düzeyde değişime zorlamakta. Zorlayış kimi varlıklar üzerinde uyandırıcı, hatırlamaya yönelik dürtücü bir etkiye sahip olurken, içlerinde bu sesi duymaya başlayanlar gerçeği sorguluyor ve değişime niyet ediyorlar. Aynı zorlayış kimi varlıklar üzerinde ise, eskiye tutunma, kapanma, korku bazlı bilinçsiz seçimlere yönelme etkisi gösteriyor.


İşte bu noktada seçimlerimizin farkındalığı önem kazanıyor ve varlık önünde iki seçimin bulunduğu bir yol ayrımına geliyor;

 • Kendini bilmek ve yaşamının sorumluluğunu almak mı?
 • Kurban bilincine saplanıp dışta olanı (kişileri, sistemi, koşulları vs.) suçlayarak kendi dışında tutunacak (maddi-manevi ) bir dal arayışına girmek mi?
Kendini Bilmenin, Uyanışın Yolu

Birinci yol, insan veçhesi için çetin görünen bir yoldur. Kesinlik ve bilinebilirlik taşlarıyla döşenmemiştir. Bu yol ileriye doğru giden bir yol değildir. Doğrusal değil, çok boyutludur. Kuralları kendinin koyduğu ve zihin tarafından bilinemeyecek olan dinamiklerin devreye girdiği bir alandır. Sadeliğin, güvenin, koşulsuz sevginin ve kendinin tüm parçalarını kucakladığın bir oluş halinin alanıdır. Zihnin katı ve dualitik zemininden, kalbin ve sezgilerin rehberliğine geçiştir. Çabanın yerini izin veriş alır.

Korkunun, Unutmuşluğun, Çaresizliğin Yolu

İkinci yol, korkunun yoludur. Sürekli aynı yere çıkan bir yoldur. Mesafe katediyormuşsunuz gibi görünür ve görece bir devinim, aktivite vardır, ancak bir atlı karınca gibi olduğunuz yerde dönmekte ve önünüzdeki hedefe bir türlü ulaşamamaktasınızdır. Bu yol yanılsamaların (illüzyonların) hakim olduğu bir gerçeklik boyutudur. Yolun parke taşları korku, güvensizlik, çaresizlik harcı ile yapılmıştır. Burada rüyalar gerçekmiş gibi yaşanır. Bunun nedeni, kendi seçiminin yaratıcı faktörünü göremeyen varlığın, gerçek öz niteliklerini unutmuş olmasıdır. Bu yol çabanın ve acının yoludur.


Arayışı Bırakmak

Arayışın, ister maddi isterse manevi olsun çıkış noktası itibariyle bir ayağı sakattır. Arzulamış olduğun şeye sahip olmadığın inancıyla çıkılan bir yoldur.
Ruhsal arayış yolunda olanlar için ise gerçeklik ikiye bölünmüş gibidir. Ruhsal olan ve olmayan. Bu arayışa ruhsal olanan keşfine yönelik olarak çıkılır ve yol üstünde bir çok durak vardır. Ruhsallığın tanımlandığı çeşitli geleneksel öğretiler ve uygulamalar sürekli olarak yenilenmekte ve çoğalmaktadır. Arayan sayısı arttıkça ruhsal vaatler de çeşitlenmektedir. Ve uygulama ve öğretiler ulaşılması hayal edilen konum ile varlık arasında bir başka tampon oluşturmaktadır. Böylelikle, ruhsal arayış dualitenin pozitif yanılsama ( illüzyon ) kutbunu oluşturur.

Oysaki gerçek olan, an be an tüm tanımlama ve uygulamaların ötesinde bir tazelikte doğmaktadır. O tutulacak, ulaşılabilecek bir yerde değildir. Tüm yalınlığı ve tanımsızlığı ile arayışının yaratmış olduğu yanılsamanın hemen dibindedir. Ne kadar uzaklaşsan da o kadar yakınsındır O'na.

Her arayış bir çabayı devreye sokar. Ancak tüm arayışın ve çabanın ulaşacağı nokta seni pes ettiğin bir konuma taşır. Bu teslim oluşa eşlik eden bir farkındalık varsa hakikatin ışığı çeşitli şekillerde kendisini sana hissettirir.

İşte bu akış içinde nerede durduğunuzu, şimdiki seçiminizin ne olacağını sorguluyor olabilirsiniz. Nedenler, nasıllar, amalar zihninizde uçuşuyor olabilir.

Belki de Birinci yola, kendinize giden yola saptınız ve yeni meydan okumaları anlama ve yeni araçları devreye sokma noktasında içinizde yeni kapıların aralanması eşiğindesinizdir.

Bu çalışmada bizlere eşlik etmeyi seçerseniz;

Cevapların kendi içinizde olduğunu anlamaya, yaşamınızın ve kendinizin hakimiyetini elinize alıp, kendi değerinizi bilmeye yönelik bir çalışmaya katılmış olacaksınız. Değişim ve dönüşüm sürecinde, eski bilincinize bağlı yapı fiziksel, duygusal ve zihinsel düzeylerde dağılırken bununla nasıl başa çıkacağınıza dair içgörüler edineceksiniz.

Halil Gül
aryanon.blogspot.com

14 yorum:

 1. her şey kulağa çok hoş geliyor...
  niyet etmişsiniz bir kere hemde içinizden gelen sesi dinleyip...
  katılacak herkes ve sizler için hayırlı olmasını diliyorum...
  sevgiler.
  ayşe

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler Ayşe.
  Öyledir. Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Özlem ve Halil,
  siz de bilirsiniz böyle bir paylaşım kaçırılmayacak bir fırsattır.Bu siteyi takip eden herkesin bu organizasyon için can attığını biliyorum,nerden mi biliyorum? kendimden..

  Bazen maddi bazen çocuk,eş ,iş vb sebeplerden dolayı katılamama durumu olabiliyor. Benim olduğum gibi.

  bu sefer değil ancak bir gün mutlaka mutlaka ve mutlaka bu paylaşımda olmak dileğiyle.

  bu paylaşıma öncü olan size, katılabilenlere ve katılamayanlara sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Uyanmaya niyet edenler için evren her an farkli bir kapı açar. Bu kapı onlardan sadece birisi. Yakın zamanda bu blogda pratik uygulamalara dair bir bölüm oluşturmayı da düşünüyorum sevgili Gülşen. Ama...insanlarla birebir görüşmek, dokunmak da başka bir paylaşım.

  Bir gün, herhangi bir şekilde görüşmek dileğimle...sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Halil,
  içten geribildirimin için teşekkür ediyorum. Çok haklısın ki; birebir görüşmek bambaşka bir paylaşım. Ruh'ta bu ateş olduğu sürece bizler mutlaka bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz.
  Hem belirtmeliyim ki; Siz(Sevgili Özlem ve Halil) zaten bizim yüreğimize dokundunuz. Gerisi mutlaka gelecektir.
  Sevgiyle
  Gülsen

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Özlem ve Halilİçsel yolculuğunu tamalamak ve bunu dostlarla paylaşmak isteyen yeni dostlarla tanışmak çok güzel. Hoşbulduk bloğunuza gelmekle Hoşgeldiniz sizde bizim gönlümüze.
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 7. Bizden de hosbulduk Tutsak. Tamamlamak diye bişey yok tabii. Sonsuzluk içinde aktığımız yere akıyoruz. Yolda da senin gibi dostlarla karşılaşıyoruz. Sevgiyle...
  Halil

  YanıtlaSil
 8. Sevgili Halil,
  bu yazinla iliskilerimizi ve yansimalarini cok güzel ifade etmissin.Ellerine ve yüregine saglik...
  Ayrica herikinizide bu güzelim Websitesi icin kutluyorum.Firsat buldukca sitenizin takipcisi olacagimdan emin olabilirsin.
  Berlin`den sevgi ve selamlarimla...

  YanıtlaSil
 9. Teşekkürler Hülya. Bizden de Berlin'e selamlar, sevgiler..Bi dakka yaw..ne Berlin'i? Su an zaten buradayız (simdi böyle hissettim). Bedenler belki Berlin'de veya Datça'da ama biz diğer yandan da, olmayı seçtiğimiz yerdeyiz dimi...?..:-))

  sevgiler...

  YanıtlaSil
 10. Sevgili Halil,
  hislerine katilmamak mümkün degil.
  Demekki; herseyi canlandiran, yasatan ve bir bütün icerisinde tutan daimi potansiyellerimiz yer ve mekan tanimiyor.

  Sevgiyle kal...

  YanıtlaSil
 11. Wayy Hülya demek siteyi okuosun.aferin sözümü dinlemişsin:))Abi sen hatırladınmı hülyayı.benim üniversiteden ev arkadaşımdı.

  YanıtlaSil
 12. Evet..hatırladım tabii ki:-))

  YanıtlaSil
 13. Yolumu aydınlattığınız için çok teşekkürler...Yazılarınızı yazıcıdan alarak klasörleştirerek kendime bir başucu eğitim ve aydınlanma kitapçığı haline getirmeyi planlıyorum.. Ruhumu sakinleştirdiğiniz ve aydınlanma yoluna doğru yönelttiğiniz için sonsuz teşekkürler..

  Bu sıralarda olacak bir eğitiminiz var mı?

  YanıtlaSil
 14. Ben de geri bildirimin için teşekkür ederim Breezym. Tum bu sesleri ruhumun geri yansımaları gibi hissediyorum.

  Bu sıralar bir eğitim potansiyeli henüz oluşmadı. Olması durumunda buradan bildiririm. Özlem'le birlikte Yeni bir web sayfası hazırlıyoruz. hazır olunca onun da tanıtımını yapacagım.

  Sevgiler...

  YanıtlaSil

 
^ Başa dön