Direkt Muhabbet ! 2

Sayfayı Yazdırın
send email
1nci Bölümün devamı

-Yeni enerjide “yeni” olan nedir ?

Sen. Senin mevcudiyetindir. Sen’in farkına varmak ve bulunduğun yere davet etmek “Ben Kimim ? “ sorusuyla başlar. Kim olduğuna dair üzerine yapışmış olan birçok tanımlama vardır. Bir sürü rol biçilmiştir sana. Ve bu rollere dair yükümlülükler, kurallar yığını vardır.
Anne, Baba, Çocuk, Doktor, Asker, Koca, Öğretmen, Rahip, Öğrenci vs. İçe dönüp kim olduğuna dair bir soru sorunca ortaya çıkan yanıtları zihninde sansürlemeden, olabildiğince kendine dürüst cevaplar verirsen listedeki tanımlamaların sana yüklediği psikolojik sorumlulukları görebilirsin.

-Peki bir Anne Annelik rolünü benimsemezse çocukları kim yetiştirecek ? Bu roller olmazsa ortaya bir kaos çıkmazmı ?

Kurumlaşmış bir yapı söz konusu. Ve bu yapının içerisinde hapsolmuş benlikler. Anne Anneliğini yapmaya devam edebilir ancak varlığının tümünü herhangi bir rolle tanımlamak gerçek doğanızı bir imaja kilitlemektir. Önünüzde sınırsız seçenekler olan bir menü var. Ama seçme özgürlüğünüz olmadığına inanmaktasınız. Kabul etmiş olduğunuz kimlikleri daha da katılaştıran ilişkiler ağı ile kuşatılmış ve bunlardan beslenir haldesiniz. Bu ilişkiler ağını doğru-yanlış penceresinden bakmaksızın gözlemleyin.

-Diyelim ki bu rollerin ötesinden bakabiliyoruz, orada ne var ? Ötesi dediğin yer nasıl ?

Tanımsız. Sadece varolduğun ve varlığının mevcudiyetinin herhangi bir nedene dayanmaksızın sadece “olduğu” zamansız bir farkındalık boyutu. Zihin için yeterince ürpertici değimli ? O oluş halinde varlığının gerçek doğası olan nedensiz huzur, genişleme, sormaksızın biliş, berraklık, kabul ve her şeye kalpten bağlanan bir sevgi kanalı var. Bu farkındalık boyutunda varlık, olanın neden olmakta olduğuna dair bir anlayışa sahip olur. İşleyen mekanizmayı görür. Yaşamındaki her şeyin bir nedeni olduğunu ve bu nedenlerdeki kendi sorumluluk noktalarını fark eder.

-Farkındalık nedir ?

Algılanan olaylar zinciri içinde yer almadan gözlemleme tutumu farkındalıktır!
Herhangi bir şey ile özleşmemek farkındalıktır! Rüyayı rüya gibi görmek farkındalıktır!

Devam edeceğiz…

0 yorum:

Yorum Gönder

 
^ Başa dön